چه بر این مسئله واقف باشیم یا نه، کلماتی که هر روز استفاده می‌کنیم، اصالت و حقیقت وجودی ما را شکل می‌دهند. نحوه‌ی انتخاب ما از میان واژه‌ها، بر اطرافیان‌مان تأثیر شگرفی بر جای می‌گذارد و تفاوتی نمی‌کند که در حین یک گفتگوی مؤدبانه در یک خواربارفروشی ادا ‌شوند یا در یک برخورد رسمی‌تر مانند جلسه‌ی ملاقات با یک مشتری. در این مقاله با ۱۰ واژه‌ای آشنا می‌شوید که اگر از آنها استفاده کنید، هر چه می‌خواهید می‌توانید به دست آورید.

شما به صورت طبیعی، با توجه به شرایط و مخاطب خود، از مجموعه‌ی واژگان و لحن متفاوتی استفاده خواهید کرد. با این حال واژه‌هایی وجود دارند که در هر شرایطی تعیین‌کننده هستند. پس در آینده هرگاه قصد داشتید برای به‌ دست آوردن چیزی تلاش کنید، از افزایش حقوق گرفته تا به چنگ آوردن آخرین آناناس باقی‌مانده در قفسه‌ی فروشگاه، استفاده از این ۱۰ واژه به شما کمک می‌کند به هدف‌تان برسید.

۱. «چون»

شما برای تشریح انگیز‌‌ه‌ی خود در مورد اجزای درخواست‌تان از رابطی به نام «چون» استفاده می‌کنید. رابرت کیالدینی (Robert Cialdini)، مؤلف کتاب «تأثیر»، در بخشی از این کتاب در توضیح عملکرد این واژه آن را به صورت ترکیبی از «درخواست به‌علاوه‌ی دلیل» تشریح می‌کند. او در این کتاب ثابت می‌کند که استفاده از این ترکیب احتمال پذیرش درخواست شما را تا حد زیادی افزایش می‌دهد.

برای درک قدرت این واژه به نتایج حاصل از پژوهش زیر توجه کنید. در این مطالعه‌ی موردی،‌ پژوهشگر از افراد مختلف می‌خواست که اگر می‌توانند بدون نوبت وارد صف بشوند. نتایج حاکی از آن بود که هرگاه از واژه‌ی «چون» استفاده می‌شد، احتمال اینکه مردم اجازه بدهند بدون نوبت وارد صف بشوند بیشتر بود. به عنوان مثال به جای بیان جمله‌ی «امکانش هست جلوی شما بایستم» از این جمله استفاده می‌شد: «امکانش هست جلوی شما بایستم چون دیرم شده و باید به یک قرار ملاقات برسم». نتایج این مطالعه مشخص کرد که واژه‌ی «چون» حتی در شرایطی که دلیل مضحکی برای درخواست بیان می‌شد (به عنوان مثال،‌ «امکانش هست جلوی شما بایستم چون باید زودتر به اول صف برسم») از همان تأثیر برخوردار بود. به نظر می‌رسد که استفاده از «چون» چیزی را در شنونده برمی‌انگیزد که سبب می‌شود راحت‌تر درخواست شما را بپذیرد.

۲٫ «سپاسگزارم»

با استفاده از این ۱۰ واژه در گفتگو، هر چه می‌خواهید به دست آورید

تنها استفاده از واژه‌ی «سپاسگزارم» کافی است تا قدردانی شما را به کوتاه‌ترین و سریع‌ترین شکل ممکن بیان کند. بنابراین اگر گفتگوی خود را با این واژه آغاز کنید از همان ابتدا حس خوبی را به شنونده انتقال خواهید داد. استفاده از این واژه موجب می‌شود در ذهن دیگران تصویر فردی قدرشناس از شما شکل بگیرد و بنابراین آنها برای کمک به شما تمایل بیشتری نشان خواهند داد. بیان عبارتی شبیه به «با سپاس از وقتی که در اختیار من قرار دادید»،‌ در ابتدا یا انتهای یک ملاقات برای انتقال لحن مثبت شما به شنونده کافی خواهد بود.

۳٫ «شما»

اغلب افراد طوری درخواست خود را مطرح می‌کنند که تمام منافع آن متوجه خودشان خواهد بود. اینگونه افراد برای بیان درخواست خود از عباراتی همچون: «من اینو می‌خوام چون بهش نیاز دارم.» استفاده می‌کنند که بیان‌کننده‌ی انگیزه‌ی شخصی یا دلیل منطقی آنها از طرح درخواست است. به جای این رویکرد شخصی، تلاش کنید از منظر مخاطب خود به چارچوب گفتگو شکل دهید.

پیش از هر چیز از خود بپرسید که درخواست شما چه تاثیری بر آنها خواهد گذاشت. به عنوان مثال اگر درخواست خود را به این شکل بیان کنید: «به نظر من اگر این نکته رو لحاظ کنی میزان فروشت افزایش پیدا می‌کنه»، شنونده در مرکز گفتگو قرار گرفته و برای پذیرش درخواست شما تمایل بیشتری نشان می‌دهد.

۴. «اگر»

واژه‌ی «اگر» لحن شما را در موضع قدرت قرار داده و به شما امکان می‌دهد از طریق بررسی پیامدهای احتمالی، شرایط را تا سطوح بنیادین و اولیه‌ی آن مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید. در این روش به هر میزان که شرایط را مورد واکاوی قرار دهید (یا حداقل آن را از طریق طوفان فکری مورد بررسی قرار دهید) به همان میزان نیز موقعیت شما بهبود می‌یابد. به عنوان مثال به این نمونه توجه کنید: «اگر ما گزینه‌ی الف را انتخاب کنیم میزان فروش و بهره‌وری افزایش می‌یابد و اگر طبق گزینه‌ی ب عمل کنیم هیچ تغییری مشاهده نخواهد شد.»

۵. «می‌توان»

با استفاده از این ۱۰ واژه در گفتگو، هر چه می‌خواهید به دست آورید

استفاده از کلمه‌ی «می‌توان» نشانه‌ی قطعی نبودن نتیجه و باز بودن مسیر گفتگو است و از این حیث درست در مقابل مفهوم واژه‌های «نه» و «هرگز» قرار می‌گیرد. واژه‌ی «می‌توان» حال و هوای گفتگو را مثبت نگه داشته و به شما امکان می‌دهد که پیامدهای احتمالی خود در آینده را مورد واکاوی قرار دهید. استفاده از این واژه، به‌ویژه در مواقعی که طرف مقابل شما در گفتگو مخالفت یا درخواست متقابلی را مطرح می‌کند، بسیار مفید خواهد بود. به عنوان مثال به کاربرد «می‌توان» در این جمله توجه کنید: «من می‌تونم کار بیشتری قبول کنم، به شرطی که در مورد موعد تحویل آزادی بیشتری داشته باشم.»

۶. «ما»

واژه‌ی «ما» نیز مانند واژه‌ی «شما» موجب می‌شود که محور گفتگو تنها به خواسته‌های شخصی شما متمرکز نشود. در درجه‌ی اول اهمیت استفاده از این واژه سبب می‌شود تا شما در نظر دیگران نه به عنوان یک فرد خودمحور، بلکه به عنوان یک شخص مردم‌دار و نوع‌دوست جلوه کنید. در وهله‌ی دوم، شما این پیام را به مخاطب خود انتقال می‌دهید که هر دو در یک تیم قرار دارید و هر منفعتی که برای شما حاصل شود، شامل او نیز خواهد شد.

۷. «با هم»

با استفاده از این ۱۰ واژه در گفتگو، هر چه می‌خواهید به دست آورید

واژه‌ی «با هم» از بسیاری جهات شبیه به واژه‌ی «ما» عمل می‌کند. مقداری حس آشنایی و همکاری در این واژه نهفته است که به نوعی گفتگو را تلطیف کرده و پذیرش و هضم درخواست شما از سوی طرف مقابل را تسهیل می‌کند. استفاده از واژه‌ی «با هم» تکمیل‌کننده‌ی تلاش‌های پیشین شماست. هر آنچه پیش از این انجام داده‌اید تا درخواست شما (و آینده‌ی احتمالی شما) در شکل و شمایل یک فرصت مشترک به نظر برسد در این نقطه به کمک‌تان خواهد آمد و نتیجه‌ی نهایی حاصل می‌شود.

۸. «در واقع»

اگر قصد دارید در طول گفتگو، طرف مقابل را نسبت به مسئله‌ای مجاب کنید، واژه‌ی «در واقع» به میزان قابل توجهی مفید خواهد بود. فقط در این بین باید به یک هشدار جدی توجه کنید: واقعیاتی که در حین گفتگو به آنها اشاره می‌کنید باید از صحت کامل برخوردار بوده و شواهد تجربی یا پژوهش‌های میدانی صحت آنها را تایید کنند. با این حال استفاده‌ی هر چه بیشتر از واقعیات در طول گفتگو،‌ موضع شما را قوی‌تر کرده و به دنبال آن تضمین می‌کند که مباحث شما برای شنونده متقاعدکننده باشد.

۹٫ «قابل بحث»

در طول مذاکره ممکن است با تمام حرف‌های طرف دیگر مذاکره موافق نباشید و با تمام درخواست‌های او کنار نیایید. در چنین شرایطی رد کردن درخواست‌های طرف مقابل با واژه‌هایی همچون «نه» یا «هرگز» بار منفی به مذاکره وارد کرده و منفعتی برای شما حاصل نخواهد کرد. به جای آن می‌توانید اعلام کنید که نظر شما در مورد مسئله باز و قابل بحث است ولی پیش از رسیدن به توافق نهایی باید مذاکرات بیشتری انجام پذیرد.

۱۰. «خواهد شد»

با استفاده از این ۱۰ واژه در گفتگو، هر چه می‌خواهید به دست آورید

استفاده از واژه‌ی «خواهد شد» طرفین گفتگو را به زمان آینده می‌برد. «خواهد شد» واژه‌ای قدرتمند است، زیرا به طرف مقابل این اطمینان را می‌دهد که پس از پایان مذاکره چه روی خواهد داد. بیان اینکه شما در پیِ انجام این مذاکره قرار است در آینده چه کاری انجام دهید، تصویری شفاف در ذهن مخاطب ایجاد کرده و به همان میزان احتمال عدم تفاهم را کاهش می‌دهد.

این ده واژه، نَه واژه‌هایی جادویی هستند و نه به کمک آنها می‌توانید ذهن مخاطب‌تان را به کنترل خود درآورید. اما اگر این واژه‌ها را در بستر مناسبی به کار بگیرید، به شما کمک می‌کنند راه خود را برای رسیدن به یک مذاکره‌ی دوسویه و منطقی هموار کنید. استفاده از این واژه‌ها از شما فردی قابل انعطاف، باهوش و متقاعدکننده می‌سازد و در نهایت به این معنی خواهد بود که شما در زمان طرح درخواست‌هایتان دارای نفوذ و تاثیرگذاری خواهید بود.

منبع:وبسایت چطور

2,925 دیدگاه

 1. Pingback: Vapor Max

 2. Pingback: Nike Outlet

 3. Pingback: Nike Shoes

 4. Pingback: Cheap NFL Jerseys

 5. Pingback: Cheap NFL Jerseys

 6. Pingback: Nike Pegasus 35

 7. Miranda Lambert is my favourite US contry singer. She is young, beautiful and charming female in her 30s. Her voice takes me away from all problems of this planet so I start enjoy my life and listen songs created by her voice. Now the singer is on a Roadside Bars & Pink Guitars Tour started in September of 2019 featuring Tenille Townes, Caylee Hammack and others. The concerts scheduled for the whole 2019, up to the end of November. Tickets are available for all men and women with different income. If you love country music as mush as I, then you must visit at least one Miranda’s concert. All tour dates are available at the Miranda Lambert concert schedule 2020. Open the website and make yourself familiar with all Miranda Lambert concerts in 2019!

 8. Pingback: Cheap Yeezy Boost

 9. Pingback: Nike Element 87

 10. Pingback: Pandora Ring

 11. Pingback: Travis Scott Jordan 1

 12. Pingback: cheap custom nfl jerseys

 13. Pingback: Nike Outlet

 14. Luke Bryan is my favourite US singer. His voice takes me away from all issues of this planet and I can enjoy my life and listen songs created by his mind. Now the singer is going on a tour in 2020. The concerts scheduled for this year, up to the 12th of October. Ticket prices are moderate and available for everyone. If you love contry music, then you must visit at least one of his concert. All tour dates are available at the https://lukebryantourdates.com/. Open the website and make yourself familiar with all powerful Luke Bryan concerts in 2020!

 15. Pingback: Nike Zoom

 16. Florida Georgia Line is my favourite contry band. Headliners Tyler Hubbard and Brian Kelley are those people that can make anyone sing along with them. That’s why I like to attend their concerts. And – that’s surprisingly beatiful – in 2019 they have CAN’T SAY IT AIN’T COUNTRY TOUR which covers all the USA towns and cities. For tickets info visit Florida Georgia Line Concerts 2019.

 17. Chris Stapleton is my favourite country singer. His voice takes me away from all troubles of this planet so I can enjoy my life and listen songs created by his voice. Now the singer is on a All-American Road Show Tour started in May of 2019. The concerts scheduled for the whole 2019, up to the second of November. Tickets are available for all men and women with different income. If you love contry music, then you must visit at least one Chris’ concert. All tour dates are available at the carrieunderwoodtour. Open the website and make yourself familiar with all Chris Stapleton concerts in 2019!

 18. Pingback: Cheap NFL Jerseys

 19. Pingback: nike factory outlet store online

 20. Breaking Benjamin is my favourite rock-band of 90s. Breaking Benjamin had so many hit songs! The ones I remember are ‘The Diary of Jane’, ‘Tourniquet’ and their hit ‘So Cold’. These are real masterpieces, not fake ones like today! And it is awesome that Breaking Benjamin have a tour in 2019-2020! And I’m going to visit their concert in 2019. The concert dates is here: https://breakingbenjaminconcerts.com. Open the page and maybe we can even visit one of the Benjamin’s together!

 21. Miranda Lambert is my favourite US singer. She is young, beautiful and charming woman in her 30s. Her strong voice takes me away from all troubles of this planet and I can enjoy my life and listen songs created by her. Now she is on a Roadside Bars & Pink Guitars Tour started in September of 2019 featuring Maren Morris, Ashley McBride and others. The concerts scheduled for this year, up to the 23th of November. Ticket prices are moderate and available for all men and women with different income. If you love country music as mush as I, then you must visit at least one of her concert. All tour dates are available at the Miranda Lambert concert tour. Visit the website and make yourself familiar with all Miranda Lambert concerts in 2020!

 22. Pingback: Cheap Nfl Jerseys Wholesale

 23. I like it a lot euraxess france phd LONDON – Kingfisher, Europe’s largest home improvementsretailer, says Ian Cheshire, its chief executive for nearlyseven years, will step down before next January and be succeededby Veronique Laury, the boss of French unit Castorama.(KINGFISHER-CEO/ (UPDATE 1), moved, 415 words)

 24. I hate shopping float clinic yelp Kelly talking to the Eagles was one of many distractions that occurred for the Irish since the embarrassing 42-14 loss to Alabama. There was All-American linebacker Manti Te’o falling prey to an online girlfriend hoax and starting quarterback Everett Golson being suspended by the university for the semester for what he termed poor academic judgment. A highly touted defensive lineman also backed out of his letter of intent and is headed to UCLA.

 25. I’ve just started at no shotgun vs shotgun 5x Coughlin: “(Randle’s) language was a little bit indicative that he wasn’t going to and then he did. By that time the quarterback had thrown the ball. Eli should have seen the corner. It would have helped him go somewhere else, whether Rueben was right or wrong. I’m sure (Eli) would tell you the same thing.”

 26. Sorry, you must have the wrong number clomiphene tablet The ruling against the three-time former premier deepenedthe divide within the ruling coalition between lawmakers loyalto Berlusconi, 76, and those who have traditionally opposed him.While the conviction was upheld, Berlusconi’s penalty has yet tobe clarified as his prison sentence will probably be convertedto house arrest or community service. A ban on holding publicoffice was ordered to be reviewed by a lower court.

 27. I want to make a withdrawal vietnam generic drugs However, only around half of people in high income countries with heart disease take everything they are supposed to in the long-term. While in low- and middle-income countries, this figures falls as low as 5%. As a result, tens of millions of people are at risk.

 28. i’m fine good work tolterodine tartrate drugs.com We reached out to Modnique with your concerns, and Ivka Adam, VP of marketing, said the privacy breach you encountered won’t happen again because Modnique uses a different platform. She said that as part of the acquisition, Modnique got Totsy’s customer files but no credit card information or actual passwords.

 29. I never went to university pharmidex northwick park “The measures taken by the British authorities towards the Guardian newspaper are out of tune with the British side's statements on commitments to universal standards of human rights, including the area of mass media, protecting the rights of journalists, and private life,” he said.

 30. We need someone with experience cytomel street price The beautiful and powerful leader of the Knot, known as Rose the Hat, sets her sights on Abra. Dan, the girl’s family and a doctor who has watched her powers blossom join together to battle the group. There’s telepathic taunting, jumping into and out of each others’ minds and a cross-country drive culminating in a battle.

 31. I work for myself hawaiipacifichealth.org “The first option that needs to be acted upon is to get mom into the hospital so that she can get some rest and some medication and get stable again,” McIntyre said of postpartum psychosis. “Once she does, she'll probably have a similar path to recovery as other forms [of postpartum depression].”

 32. What’s the last date I can post this to to arrive in time for Christmas? ecdysterone livestrong “There are suggestions about how it’s tweaked that it should not be as addictive as meth,” Cohen said. But because it hasn’t been studied, he said, its dangers aren’t known. The team said it began testing Craze in response to several failed urine drug tests by athletes who said they had taken Craze.

 33. We work together onlinepharmacydpn.com Here’s a face you won’t soon forget! Victor Joseph Espinoza, the 425-pound gang member with the larger-than-life mug shot, pleaded guilty to false imprisonment for grabbing a 10-year-old boy and sniffing his arm. He was sentenced to 32 months in prison. The boy was walking to soccer practice in Santa Ana, Calif., with his cousin in October 2012 when Espinoza asked them if they wanted to see his gang tattoo, prosecutors said. Then he allegedly grabbed the boy and sniffed his arm before the child broke free.

 34. Very funny pictures online pharmacy technician jobs “They do the same work as police officers or firemen; they risk their lives for people they don’t know. As a consequence, they deserve the same respect we give a cop or a fireman,” Clancy said. “Just treat ’em decently, treat ’em honestly. Reporters treat the military like drunken Nazis. They’re the most loyal friends you can have. They’re my kind of people. We share the same value structure.”

 35. How many more years do you have to go? pristiq 100 mg weight loss Last year, for example, McCarthy worked closely with the American Chemistry Council, a trade group representing chemical companies. Council members were concerned about a proposed EPA proposal to regulate toxic emissions from industrial boilers.  Based on data provided by the Chemistry Council, McCarthy reworked the proposed rule. The revised rule drew praise from both environmentalists and chemical companies.

 36. What’s the interest rate on this account? philadelphiadruglawyers.com The younger of the two Mannings is 8-3 in the playoffs, including his two Super Bowl wins, while Peyton is 9-11 with one Super Bowl and a reputation for wilting under the bright lights, most notably against Tom Brady and the Patriots, who Eli has twice defeated in the Super Bowl.

 37. How many are there in a book? seymour pharmacy hours When Mao did it, he said, this is how we do it: We are not going to invade India, we will not destroy India. We are just going to follow the proper techniques of Sun Tzu: You don’t use force to crush the enemy, you use it to intimidate and nudge them back to the negotiating table. But it had the opposite effect, so that today the border dispute is still not resolved.

 38. Which team do you support? the viagra pill The team found that indigenous hunter-gatherers in Central Europe were displaced some 7,500 years ago by incoming populations from Anatolia, where modern Turkey is today. Most of the hunters belonged to the maternal lineage known as haplogroup U, while the incoming farmers carried with them a variety of genetic lines typical of the Near East.

 39. I’d like to transfer some money to this account m drol and p plex stack District Judge William Wenner called it “a tragic day for Penn State University” after ruling that prosecutors showed enough evidence during a two-day preliminary hearing to warrant a trial for ex-President Graham Spanier, former vice president Gary Schultz and ex-athletic director Tim Curley.

 40. I saw your advert in the paper l-arginine x “The booking for Danny Welbeck has overshadowed the night,” Hodgson said. “We were already very short of front players. I don’t believe it was a yellow card offence, and the other one he got in Montenegro, we should have had a penalty and he was booked for diving.

 41. Do you know what extension he’s on? activate xtreme triazole dosage After members of Florida’s congressional delegation had a field hearing here Tuesday to address the oyster crisis in Apalachicola Bay, Gov. Rick Scott announced his intention to file suit, continuing decades of litigation, failed negotiations and acrimonious claims over the amount of water that Georgia allows to flow into the Apalachicola River.

 42. How much were you paid in your last job? price of enzyte Conservative Republicans have signaled they will take thesame tactic on the debt limit this year as they did ongovernment funding by seeking to dismantle or put off the healthcare law. The president has refused to negotiate over raisingthe debt limit.

 43. Can I take your number? viagra generika probepackung * Barrick Gold Corp has confirmed plans to addindependent directors to its board and review how much it paysits executives amid increased shareholder pressure. The goldproducer has faced months of criticism over its weak financialperformance, extravagant compensation and the lack ofindependent mining experts in its boardroom. ()

 44. I can’t stand football buy xanogen This is good news, as long as the BBC doesn’t do what ITV always did and predominantly pick all-Premiership games from the 3rd round onwards. It’s a good chance to showcase lower league teams with the opportunity of a giantkilling.

 45. Who do you work for? maxaquin prezzo Prof Dawkins admitted he would consider going into a church, and would miss ‘aesthetic elements’ such as church bells if they were gone. And he said he was “grateful” to Anglicanism which he claims has a “benign tolerance” – enabling people to enjoy its traditions without necessarily believing in them.

 46. I’m originally from Dublin but now live in Edinburgh longinexx tablets The white-collar recruiter said its cost-cutting plans announced last year and a second-half rebound in fees helped it to full-year operating profit of £۵٫۶m in its home market, against a £۶٫۵m loss in the same period a year earlier.

 47. I love this site prix stendra The Food and Drug Administration regulates herbs and other dietary supplements differently from traditional medications. The standards of safety and efficacy that traditional medications have to meet before gaining approval to be marketed do not apply to these types of supplements. The Dietary Supplement Health and Education Act has exempted manufacturers of herbal supplements from these regulations.

 48. US dollars alli best price The wisdom of putting the worst schools out of their misery leaps from the pages of a study into the results of the Bloomberg administration’s most aggressive program of starting schools from scratch — with new administration, staff and curriculum designed in collaboration with experts and community leaders.

 49. I’m sorry, I’m not interested avanafil coupon Bloomberg News states that the 1963 250 GTO race car was purchased last month from its previous owner, Paul Pappalardo. The identity of the new owner, who bought the car in a private transaction, is not yet known, says Bloomberg, which reports that the sale and price of the car were disclosed to it by three independent specialist traders.

 50. Where are you calling from? jobs.sclhealth.org While Republican leaders offered few details, their aides said the lawmakers want assurances of serious talks on reducing the nation’s deficit, with the chance to block another debt ceiling increase in November if the new talks fail. The aides also said the short-term increase would not be tied to delaying or defunding Obama’s healthcare law, a goal of many Republicans.

 51. I’d like to pay this in, please securepharmarx.com Bonds may hold more promise for now. At nearly 5 trillionyuan, the mainland bond market is 40 times the size of theoffshore yuan bond market, according to HSBC. It offers morevariety to investors, though demand may be limited more tosovereign issues than often illiquid corporate bonds for now.($1 = 6.1350 Chinese yuan) (Additional reporting by Michelle Chen and Saikat Chatterjee;Editing by Kim Coghill)

 52. I stay at home and look after the children buy jack3d micro nz * China’s wheat crop has suffered more severely thanpreviously thought from frost in the growing period and rainduring the harvest, and import demand to compensate for thedamage could see the country eclipse Egypt as the world’s topbuyer.

 53. Excellent work, Nice Design mims.com drug name This new study looked at Lake Garda, a large, sub-alpine body of water. The researchers found significant concentrations of plastic in sediment samples. On the north shore they found around 1,000 larger particles per square metre and 450 micro-plastic particles in the same area.

 54. Can I take your number? amoxicillin 500mg for uti during pregnancy The 50-year-old Australian, who won his major in 1995, posted a series of derogatory and potentially racist remarks about Southport and its residents. Elkington, who lost a four-way play-off for the Open Championship at Muirfield in 2002, is known for making forthright comments and his Twitter home page has the message: “Think of Twitter as your house. I speak my opinions in my house. I don’t care about yours.”

 55. I like watching football feldene webmd Janowicz came in with a back injury, which he tried to manage via a painkilling injection before the match. Unfortunately, the symptoms continued to bother him, and he was reduced to serving underarm at one point on the way to a 6-4, 6-4, 6-2 defeat by Argentine qualifier Máximo González.

 56. What do you do for a living? pastile viagra ieftine Just wanted to state a quick observation. Oscar De La Hoya had given the blueprint to Canelo in beating Shane Money just like he gave it to Bernard Hopkins against Trinidad. It’s pretty easy. All he has to do is give Mayweather those quick stiff jabs to his midsection and top and he got him beat. Miguel Cotto was catching Money with jabs, but was slow and opted on that Jose Luis Castillo pressure, which made Cotto gas out. Although Canelo can’t really match De La Hoya’s jab, still it’s enough to keep fighters honest. I’m starting to believe more and more that Canelo may end up knocking Mayweather out, but who knows?

 57. I can’t hear you very well midas medici group holdings “Copts are paying the price of the inflammatory rhetoric against them coming from some Islamist leaders and supporters of the former president, who accuse Coptic spiritual leaders of conspiring to foment army intervention to remove Dr. Morsi,” said Ishak Ibrahim, officer for freedom of religion and belief at the Egyptian Initiative for Personal Rights, in a report.

 58. I can’t get through at the moment lajollapharmaceutical.com Rather than the predictable jump to Radeon HD 8000-series cards (as the company has already done with its latest refresh of its laptop graphics chipsets), AMD’s new desktop cards will bear two new line names: Radeon R7, and Radeon R9. The Radeon R7 family name will adorn cards that range from mainstream to midrange (that is, under $199), and the Radeon R9 will signify the pricier enthusiast line, starting with the $199 Radeon R9 270X, and eventually ramping up to a promised Radeon R9 290X. The Radeon R9 280X we’re looking at here falls between those two, and stock versions of it are expected to sell for $299 in a ۳GB memory configuration. AMD expects Radeon R9 280X-based cards to be on sale from various third-party card partners by Oct. 11, 2013.

 59. A financial advisor performix sst v2x how to take it The couple could face up to 50 years in jail if they are convicted on all counts. Joe Guidice is in even more trouble than his wife. He was born in Italy and is not a US citizen, therefore he could face deportation. According to Feinstein, Joe Giudice was completely unaware of this, claiming “Joe didn’t know he wasn’t a citizen. The rest of his family is. Has he known and applied for citizenship he certainly would have gotten in.”

 60. Could you transfer $1000 from my current account to my deposit account? tamsulosin 400 mcg “Essentially it’s an engine driving a functioning clock,” explains Shawcross who, dressed in scuffed, pyjama-like trousers, has the relaxed air of someone not long out of bed. “Around 15 people have been working on the installation solidly for six months,” he continues as we walk through his cluttered studio, which was built as a Victorian stable and used by a taxidermist during the Thirties. Shawcross bought it in 2005.

 61. I’d like to cancel this standing order buy phenergan online uk The joey was believed to have been born in mid-May and is the first for its two-year-old mother Alinga, who arrived at the zoo earlier this year. Alinga, the zoo’s first female koala, was introduced to mate Goonaroo, one of its two males, in April and keepers have hailed the successful breeding as a “significant achievement”.

 62. I’d like , please tablete lariam antimalarik cena Although the third baseman said Tuesday that he was not aware of any meeting, he was conveniently awarded Friday off, although he now may play Friday night if the weather improves. Rodriguez could follow the lead of several other players linked to Biogenesis, however, including former NL MVP Ryan Braun, and refuse to answer questions from investigators who are expected to hit Rodriguez, Braun and others with suspensions.

 63. Canada>Canada depo medrol comprar Concerns about Penney’s performance helped to fuel a boardroom battle with Ackman in the past week. It ended when the hedge fund billionaire – who with his 18 percent stake is the largest Penney shareholder – agreed to step down from the board. People close to Ackman and the retailer said his decision to leave the board was necessary for Penney to focus on its operations and continue its look for a new CEO.

 64. The United States 300 mg imitrex So far an unknown number of employees have been issued with incorrect tax codes. Having the wrong code means your employer or pension provider will deduct incorrect tax from your gross income. In some cases this may not be detected for some time, leading to future disputes.

 65. Lost credit card biaxin costco SINGAPORE, July 26 (Reuters) – Brent crude held steady above$107 a barrel on Friday as a weak dollar and supply disruptionsat some Middle Eastern and African oil producers offset worriesabout China’s economic slowdown and decades-high oil output inthe United States.

 66. Remove card pharma-online-pills.com Mr. Carney, who has since become governor of the Bank of England, was pleased with the initial result. “We are now seeing household debt levels stabilize—albeit at high levels,” he said in April. The Bank of Canada said recently that while the pace of household borrowing has slowed since late 2012, it remains “elevated.”

 67. How much does the job pay? maxwell pharma What Murray now anticipates is an altogether different contest, one of withering forehands and the most brutally administered backhands and the kind of devouring movement guaranteed to drain the life out of all but the most resolute fighter. Murray said, “I hope it is a painful match as this will mean it is a good one.”

 68. I’m doing an internship end carpal tunnel pain without surgery The early entry gave Samsung an undeniable edge, and it adapted fast to a rapidly changing environment. By the mid-1990s, with the economy booming, Samsung made the strategic decision to treat the Chinese market not just as a production base, but to start marketing to China higher-priced electronics, said Nomura researcher Choi Chang-hee, who wrote a history of Samsung’s experience in China.

 69. this is be cool 8) trazodone 150 mg for anxiety Both authors agree that by the time Arias met Alexander, she was growing desperate. Though she was gorgeous — even more so after she dyed her hair blond in her 20s — she couldn’t find a man willing to marry her. She was in a tailspin from another failed relationship. By the time she stumbled across Alexander in 2006 she was searching for a way out of the financial sinkhole she’d created.

 70. Could you tell me my balance, please? lasermedllc.com What Murphy and his Merlin co-creators have come up with is Atlantis, a 13-part teatime epic set in ancient Greece. It centres on a character called Jason (Jack Donnelly), a 21st-century youth who washes up in the lost city of legend after a present-day quest to find his father goes seriously awry. Like Merlin, in other words, it has a hero with destiny issues, and a ready-made mythological lexicon. Murphy says they have been “shameless magpies” with the classics, pillaging them for ideas that can be neatly repackaged in a family-friendly action format, from Jason’s sidekicks Hercules and Pythagoras (Mark Addy and Robert Emms) to Jemima Rooper’s girl-next-door Medusa, minus the snakes.

 71. What qualifications have you got? ezrapharma.com At one point, officials asked for half of the available western U.S. heavy air tanker fleet — six planes — to try to control the blaze. Five weren’t deployed because of the limited number in the nation’s aerial firefighting fleet and the dangerous weather conditions at the time. One plane was heading to Arizona from California but engine problems forced it to turn back.

 72. What qualifications have you got? precio de quantum tadalafilo But the fact that women don’t routinely respond positively to these men’s advances is why I feel so uncomfortable about catcalling. If the man who crawled along beside me inside a taxi while shouting that my friend and I should come home with him, knew with a fair amount of certainty that we wouldn’t leap in with enthusiastic cries of: “Thank God! I’ve been waiting for you all my life!”, then why did he do it?

 73. Where do you live? shoprite.com create account To prepare the almonds, melt the butter in a small frying pan over a medium heat. When it just begins to bubble, add the almonds and stir, moving them constantly for 5 minutes until they begin to turn golden. Take off the heat and toss with the sugar and salt. Leave to cool for 5 minutes. Serve the apricots with a spoonful of custard and a sprinkling of almonds.

 74. Gloomy tales can voltaren gel be used for muscle pain Rates of bipolar disorder — in which people may cycle back and forth between depression and mania — are similar between men and women. But rates of many other conditions vary by gender, Kramer says. Autism and attention-deficit hyperactivity disorder are much more common among men, for example, while eating disorders are more common among women.

 75. Can I take your number? piceatannol foods A nationwide network of health care providers will be available to give the baseline exams to retired players. The goal will be to make the exam sites convenient so that as many retirees as possible can take advantage of the potential medical benefits.

 76. I’m on work experience lajollapharmaceutical.com A spokesman at Schwab, which last week said margin loanbalances rose to $11.7 billion at the end of June from $11.2billion a year earlier, declined to comment on Apple’s effect on margin balances. Kramm described Schwab’s margin balances as”range-bound,” as are TD Ameritrade’s, for the past year or so.

 77. I’m sorry, I didn’t catch your name biopharmasia-congress.com In doing so, he went a long way toward justifying the Dodgers’ decision to sign him, especially considering he went 15-4 with a 2.63 ERA this season. And though L.A. is a far cry from New York or Boston in terms of intensity and media coverage, he is proving that he can succeed in a big market.

 78. I work here cipralex 30 mg ocd Miguel Perez-Santalla of BullionVault said: “For many private investors gold and silver is a long-term investment choice, and many precious metals investors are still feeling the sting of the last global economic downturn. They are clearly still very cautious about announcements and forecasts heralding signs of life in the economy that could tempt them away from precious metals.

 79. A company car ginseng kianpi pil online bestellen The boutique hotel commissioned artist Alex Schweder to produce an art installation called “The Hotel Rehearsal,” a mobile hotel room tricked out with an inflatable bed that doubles as a couch and a small bathroom complete with sink, shower and toilet. Elevated 22 feet in the air using a van-mounted jack, the bedroom walls and ceiling of the 7-by-10 foot room are clear — all the better for night-time star-gazing. When you need privacy, simply pull down the shades. The so-called pop-up hotel room will move to different parking lots over the next several weeks. According to the artist, that movement reflects the growth and expansion of society — what is a parking lot today could be a hotel tomorrow.

 80. I’d like to send this letter by healthtap concierge reviews Fischer, 49, admitted giving documents to the Miami News Times, which published a story in January detailing the alleged purchase of performance-enhancing drugs by Yankees slugger Alex Rodriguez, 2012 All-Star game MVP Melky Cabrera, 2005 AL Cy Young Award winner Bartolo Colon and 2011 AL championship series MVP Nelson Cruz.

 81. I sing in a choir where can i buy celexas pills “I’m doing anything I’m asked to do. If I’m asked to go on the Jay Leno show, I’m happy to do that because I’m speaking to millions of New Yorkers. I’ll be standing at a streetcorner, at a subway station. Folks who remember the way I campaign know that I get by on coffee, very little sleep and hard work. That’s always been the case.”

 82. What’s the current interest rate for personal loans? glimepiride prijs “I wanted her to look almost androgynous in a way, becauseshe had experienced such loss in life … I wanted her to have abody of someone who didn’t want to remind herself of what shelost, almost like a robot,” the actress said.

 83. I’ll send you a text footballmedic.co.uk BlackRock, which has a 4.4pc stake in Dell and was at one stage weighing its own bid for the company, has voted down Mr Dell’s proposal. It adds weight to no-votes from the California State Teachers’ Retirement System, which controls nearly $167bn of funds, and Mr Icahn and Southeastern, who together own a 13pc stake.

 84. I saw your advert in the paper take clomid in the morning or night Nick Johnson is a 33-year-old Folly Beach bartender who hasn’t had health insurance since he was 18. He also hasn’t seen the inside of a hospital or a doctor’s office for more than a decade, but two weeks ago he injured his left hand playing baseball with his nephew. It still hurts in the mornings, but he says he can deal with it.

 85. Hold the line, please differin rxlist They were charged under the Military Extraterritorial Jurisdiction Act, a statute that allows the government to prosecute certain government employees and contractors for crimes committed overseas. Defense lawyers have argued that statute does not apply in this case since the guards were working as State Department contractors, not for the military.

 86. Three years primobolan dbol cycle results Jeremy Ravinsky is an intern at the Christian Science Monitor’s international desk. Born and raised in Montreal, Canada, Jeremy has lived in Boston for a number of years, attending Tufts University where he is a political science major. Before coming to the Monitor, Jeremy interned at GlobalPost in Boston and Bturn.com in Belgrade, Serbia.

 87. Withdraw cash isotretinoin 3kk Something odd has been happening the past few weeks in the town that’s home to the Pittsburgh Steelers and the Pittsburgh Penguins — something very strange indeed. People are talking about a professional baseball club called — what was that name again? — the Pittsburgh Pirates.

 88. Your account’s overdrawn lopid cost walmart In 2005, Comedy Central’s animated mega-hit, ‘South Park,’ took aim at Scientologist Tom Cruise with the episode, ‘Trapped in the Closet.’ In the episode, Stan Marsh joins the Church of Scientology in order to find something ‘fun and free,’ but is soon thought to be the reincarnated founder of the church, L. Ron Hubbard. The show also made fun of Tom Cruise’s rumored homosexuality, as an animated version of the actor literally refused to come out of Stan’s closet.

 89. Sorry, I’m busy at the moment buy flomaxtra online As far as why this might be happening, the authors of the report note that an active lifestyle may be just one piece of the obesity puzzle. Other factors — calorie-rich diets, for example, or a lack of community programs promoting or incentivizing healthy lifestyles — may make or break Americans’ abilities to slow their slide into obesity.

 90. Who’s calling? focal force pre workout products Let’s analyze the health-care delivery system from the perspective of information flows. We have a wide variety of players: doctors, hospitals, insurance companies, employers, government, and researchers, all operating in an environment that makes up a complex supply chain. And for this complex supply chain, transparent business models and processes need to be established to enable collaboration.

 91. Could you send me an application form? ana-medicalmile.com Before we continue, please note that statements made on this call that are not historical facts are forward-looking statements. Actual results might differ materially from the expectations projected in those forward-looking statements. Additional information concerning risk factors that could cause actual results to differ materially is set forth in Tiffany’s Form 10-K, 10-Q and 8-K reports filed with the Securities and Exchange Commission. The company undertakes no obligation to update or revise any forward-looking statements to reflect subsequent events or circumstances.

 92. I study here zyprexa velotab dosage Much of Filner’s 15 minutes in the chambers sounded like a campaign stump speech. He trumpeted a five-year labor agreement with city unions, efforts to install solar panels on city buildings and clean up bird droppings at La Jolla’s postcard beaches. He urged his successor to pursue a laundry list of initiatives from addressing climate change to bringing the Olympic Games to the region.

 93. How many are there in a book? http://www.scinopharm.com.tw “For the first time since they left, came a blessing of a FAMILY that I married into. FAMILY,” he continued. “That man wasn’t even invited to my wedding. He has never met my mother in law and some of my other family. How can a man who has NOT once called me to check on my well being have the nerve to talk so recklessly about his own “son”. He is my downfall! His own demons may be the ONLY thing he gave 2 me.