دهستان چوپانان از توابع شهرستان نایین و استان اصفهان است.

درفاصله ۹۵ کیلومتری شرق انارک واقع شده دارای جمعیتی حدود ۱۴۶۵ نفر است.

این روستا در ۱۶۵ کیلومتری نایین و۳۰۰ کیلو متری شرق اصفهان واقع است.از شمال به ریگ جن و استان سمنان و از جنوب به استان یزد از شرق به اصفهان واز غرب به قسمتی از استان یزد(طبس) منتهی می‌شود. عمده فعالیت ساکنان این روستا از کشاورزی و دامداری می گذرد.محصولات كشاورزي عمدتا گندم ، يونجه ، سيفي كاري ، انار ، زردآلو ، سير و انگور است.

روستای چوپانان و نظمی زیبا در دل کویر

روستای چوپانان و نظمی زیبا در دل کویر

وجود هنودوانه های ابوجهل از جذابیتهای طبیعی این منطقه بشمار میرود. هندوانه ابوجهل، از جمله گیاهان خودرو است که در درمان دیابت نقش بسزایی دارد. از جذابیتهای این روستا می توان به قرار گرفتن آن بر روی ارتفاع و خاک قرمز رنگ بکار رفته در ساخت خانه ها نام برد که جذابیت خاصی به این روستا داده است. در حاشیه شمالی این روستا کویرریگ جن قرار دارد که شنزارهای آن تا نزدیکی روستا پیشروی کرده اند. سون هدین کویرنورد بزرگ سوئدی در کتاب کویرهای ایران به نام چوپانان اشاره کرده و اقامتی ۱ روزه در این روستا داشته است. پورتره هایی که سون هدین از ساکنان روستا کشیده در نوع خود بسیار تماشایی است.

روستای چوپانان و نظمی زیبا در دل کویر

كوهايي كه به اطراف چوپانان زيبايي دو چنداني داده عبارتند از كوههاي« عباس اباد»كه بزرگترين كوه این منطقه است وکوهای«كوه عروسان» و«كوههاي كشكي ، زرمو ، كوه سفيدوو كوههاي كوچه می باشند.

منابع طبیعی و معادن
در ۴۵ کیلومتری چوپانان «معدن سرب نخلک» وجود دارد که قدمت ۵۰۰۰ ساله دارد محصول این معدن کنسانتره سرب می‌باشد که در زمان جنگ جهانی دوم مورد استفاده ارتش نازی آلمان قرار می گرفت. معدن نخلک در اصل عبادتگاه نخلک است . تاریخ بنای این عبادتگاه چهار طاق به قرن دوم میلادی بر می گردد . این بنا عبادتگاه کسانی بوده است که در دژ روبروی آن و در قلعه بزرگ نخلک زندگی می کرده اند و به کار استخراج سرب از دل کوه و جداسازی نقره آن مشغول بوده اند . در حال حاضر این عبادتگاه و اثر تاریخی در محوطه معدن سرب نخلک واقع شده است و برای بازدید از آن حتماً نیاز است تا از تهران مجوز بازدید تهیه گردد .

روستای چوپانان و نظمی زیبا در دل کویر

منبع: naznews

Comments are closed.